Orange wraz z Huawei w miejscowości Gliwice uruchomili stację obsługującą wysoką technologię 5G. Jednocześnie stali się pierwszymi, którzy przeprowadzają takie testy poza laboratorium, w Polsce. W ten oto sposób firma Orange, rozpoczęła kolejne etapy swoich przygotowań. Czego dotyczą takowe plany? Otóż do zapowiedzianej w bieżącym roku wiosennej strategii.
W czym pomogą testy standardu 5G?
Przede wszystkim testy poza laboratoryjne miały pozwolić na ocenę wszystkich czynników zewnętrznych miasta. Zaczynając od gęstej zabudowy miejskiej przechodząc przez wysokie budynki czy też wpływ atmosfery. Inżynierowie projektu postanowili wykorzystać do tych celów antenę Huawei, która obsługuję taką technologię jak na przykład „massuve MIMO”. Antena złożona jest z kilkudziesięciu osobnych elementów, które odpowiadają zarówno za nadawanie jak i odbieranie sygnałów.
Początki sieci 5G
Rok 2018 był początkiem technologii 5G. Technologiczne testy, dostarczone wcześniej do bazy w Gliwicach, potwierdziły szerokie możliwości sieci podczas światowych projektów. Dotyczą one zarówno stałego zasięgu, prędkości jak i umiejętności radzenia sobie w ciężkich warunkach, jakimi są np. opustoszenia. Ogromna, 5G sieć umożliwia wielokrotnie wyższe przesyłanie danych niż w obecnym przypadku. Dodatkowo będzie zapewniała podstawę Internetowego rozwoju, a obecnie znacznie obniża opóźnienia. Firma Orange planuje uruchomić swoje pierwsze, komercyjne punkty już w roku 2020. Zapowiedziany plan sieci doskonale współgra z rozbudową światłowodów. Za sprawą największego programu inwestycyjnego w historii firmy, doskonałe łącza są już dostępne w ponad 120 miastach Polski. W przyszłości mogą posłużyć przy tworzeniu najnowszych punktów sieci 5G. Ponadto, wszelkiego rodzaju analizy i badania w oparciu na sieć LTE4G, służą technologii 5G do zdobywania niezbędnych doświadczeń oraz do korygowania niekorzystnych błędów.
Przebiegi prób 5G standardu w Polsce
Podczas prowadzenia prób w laboratorium, które poprzedziły testy terenowe, pomiędzy punktem nadania, a pierwszym modemem, prędkość osiągnęła aż 1.8 Gb/s. Większe odległości, zakłócane nieco przez warunki miejskie, pozwoliły na prędkość 1.5Gb/s. Ta prędkość to aż dwukrotność w porównaniu do oferującej obecnie 4G standard, stacji Orange Polska. Huawei wraz z Orange planują kolejne testy w celu wdrożenia standardu 5G. Jego rozwój daje możliwości obsługiwania znacznie większej liczby urządzeń. Firma Huawei zaoferowała szeroką gamę rozwiązań sieci End-to-End, które są zgodne z wymogami 3GPP. Rozwiązania obejmują zarówno stacje bazowe jak i dostępny do Internetu bezprzewodowego, umożliwiając przy tym powstanie Gigabitowego społeczeństwa. Jednocześnie, podczas padań podejmują wszelkiego rodzaju wysiłki, które zaangażują partnerów innych branży, aby wspólnie wdrażać, najnowszą technologię. Dzięki przyłączaniu się nowych firm, Huawei ma możliwość realizowania swoich planów związanych z przygotowaniem sieci do rozwoju wszelakich technologii.