Na rynku technologii komórkowej dzięki ciągłemu rozwojowi, możemy zaobserwować coraz to nowo wprowadzane i pojawiające się udogodnienia. Jedną z tego typu ciekawostek są karty eSim. Mają one zastąpić typowe plastikowe karty. Aby móc wprowadzić do udogodnienie, operatorów czeka wprowadzenie szeregu zmian.
Jak poinformował ostatnio Mariusz Gruszka, rzecznik sieci P4 – kart eSIM w najbliższym czasie na pewno w tej sieci nie będzie. PLAY na dzień dzisiejszy w ogóle nie pracuje nad wdrożeniem technologii eSIM. Dlaczego? Operator twierdzi, że na razie nie jest to opłacalne. Inni operatorzy są chyba innego zdania, już wiadomo, że jeszcze w tym roku usługa eSIM będzie dostępna w ofercie Orange. Czy rozwiązanie się sprawdzi? – będzie można przekonać się już za kilka najbliższych miesięcy.
eSIM – tak właściwie co to takiego? I o co tyle krzyku?
eSIM jest to skrót od Embedded SIM – określa się to jako wbudowana karta SIM. Chipy, które służą do przechowywania danych użytkownika. Są one umiejscowione na płycie głównej danego urządzenia, a sam proces rejestracji oraz pobierania danych przebiega w systemie OTA (Over-the-Air). Jest to układ na stałe zintegrowany z urządzeniem. Chip, jest na stałe wbudowany, lecz można dzięki niemu skorzystać z usług różnych operatorów. Producentom telefonów komórkowych taki układ daje dodatkową przestrzeń oraz możliwość odejścia od szufladek/tacek na standardowe karty. Co daje klientom ten nowy standard? Głównym założeniem jest większy komfort – użytkownik może np. najpierw zakupić urządzenie, a dopiero później wybrać dowolnego operatora oraz jego ofertę z poziomu oprogramowania i w dowolnej chwili – nie musi w ogóle udawać się do salonu, wszystkie czynności klient będzie mógł wykonać siedząc sobie w domu. eSIM ma gwarantować również oszczędność oraz większe bezpieczeństwo – skradziony telefon będzie nieużyteczny, nie można, tak jak to było do tej pory, wyrzucić karty SIM. Bez określonego hasła złodziej nie będzie mógł wprowadzić żadnych zmian w urządzeniu.
Jakie urządzenia obsługują eSIM?
Układy eSIM są przeznaczone do takich samych urządzeń, jak tradycyjne karty SIM – czyli smartfony, tablety i smartwatche. Z racji swoich maleńkich rozmiarów idealnie sprawdzają się, zwłaszcza jeśli chodzi o smartwatche – kilku producentów ma je już w swojej ofercie (Apple, Samsung czy Huawei). W przypadku smartfonów, eSIM po raz pierwszy ukazał się w modelach takich jak Google Pixel 2 oraz Google Pixel 2 XL. Google jest firmą, którą bardzo interesuje rozwiązanie eSIM. Taki gigant jak Apple również nie chce ustąpić pola – zaprezentowano już smartfony które wykorzystują omawiane rozwiązanie, są to iPhone Xs, iPhone Xs Max i iPhone XR. Nawiązując jeszcze do Apple, jedną z ważniejszych nowości jakie zostały zastosowane jest dual SIM, lecz nie taki jaki znaliśmy do tej pory, lecz w konfiguracji nanoSIM + eSIM. Prawdopodobnie śladem tego producenta mogą pójść też inni, operatorzy i producenci, gdyż eSIM wydaje się być całkiem niedaleką przyszłością. Jest to dość wygodne rozwiązanie, które w szybkim tempie może przypaść do gustu użytkownikom.